Звітність






Звіт

2015/2016 н.р.

АНАЛІЗ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ РОБОТИ ЗАКЛАДУ
 В МИНУЛОМУ НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ
Роботу школи організовано відповідно Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти», Концепції загальної середньої освіти, Концепції профільного навчання, та інших нормативних і законодавчих актів центральних і місцевих органів влади.
            У діяльності школи забезпечується прозорість, відкритість, демократичність управління.        Важливою умовою успішної діяльності школи є чітке, конкретне планування навчально-виховної роботи школи.  Воно забезпечує цілеспрямованість у роботі всіх підрозділів, створює умови для організації роботи педагогічного та учнівського колективів, раціонального використання часу. Плануємо проведення реальних і оптимальних заходів, які можна виконати і які забезпечують рівномірний ритм роботи школи протягом року. Метою педагогічного колективу  школи є виховання молодого покоління,  здатного інтегрувати у світовому освітньому простірі, яке зможе гідно представляти Україну  за її межами, бути готовими до вирішення складних економічних, соціальних і політичних питань  України і  світу.

І. Загальна інформація про школу

У 2015/2016 навчальному році працювало 73 педагогічних працівників , 3 – у декретній відпустці, 2 – бібліотекаря та 29 працівників з обслуговуючого персоналу.
Навчання у школі завершило 918 учнів. У порівнянні з попередніми роками кількість учнів постійно зменшується.
            Випущено зі школи 100 учнів 9-х класів та 32 учні  11-х класів. Отримано свідоцтв з відзнакою  5, срібних  медалей – 1, нагороджено Похвальними листами  52   учнів.
Як і в попередні роки, з метою забезпечення варіативності навчання продовжено формування класів з поглибленим вивчення окремих предметів та профільного навчання у старшій школі. З цією метою проводилося опитування батьків та анкетування учнів, виносилося питання на розгляд ради школи: допрофільне навчання ( класи з поглибленим вивченням української  мови, історії,
Старша школа профільна (працювала за напрямами: фізико-математичний, українська філологія, іноземна філологія).
2. Кадрове забезпечення

Педагогічний колектив -  творчі, досвідчені, ерудовані вчителі. Із  73 вчителів  мають:
Вищу освіту – 69, н/ вищу – 1
Спеціаліст - 6
Спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії – 54
Спеціаліст І категорії -   7
Спеціаліст ІІ категорії – 6,
Звання «Заслужений вчитель України» - 1
Вчитель-методист – 8, старший вчитель – 36
 У 2014/2015 навчальному році атестовано   11 педагогічних працівників, з них 1 – адміністрація школи ( на відповідність займаній посаді), 10- вчителі.

Інформація про наслідки атестації педагогічних працівників
у 2015/ 2016 навчальному році

Кваліфікаційні категорії

Разом

Вчителі

Керівники гуртків ПНЗ
Педагоги організатори
Практичні психологи
Соціальні педагоги
Керівники гуртків ЗНЗ
Вчителі – логопеди ДНЗ
Музичні керівники ДНЗ
Вихователі ДНЗ
Керівники
Заступники керівників  
Новопризначені керівники
Методисти РМК
Методисти ДНЗ
Всього працює педпрацівників
70
61

1
1
1




1
4
1


Всього атестовано у поточному році:
11
10










1


З них
чергово
9
9










1


позачергово
1
1













Кількість працівників, яким перенесено строк атестації
(не враховувати в загальну кількість атестованих)















Кількість працівників, атестованих з рекомендаціями атестаційної комісії















Повна вища освіта
вища категорія

відповідність
6
6













присвоєння
1
1













І категорія
відповідність















присвоєння
1
1













ІІ категорія
відповідність















присвоєння
1
1













спеціаліст
відповідність















присвоєння















тарифні розряди
відповідність















встановлення















Неповна вища освіта або базова в\о
тарифні розряди
відповідність
1
1













встановлення

















3.Методична робота

Протягом 2015/2016 навчального року робота педагогів школи була спрямована на завершальний етап роботи над реалізацією науково-методичної проблеми закладу: «Формування свідомої, активної, успішної, фізично-досконалої особистості». Методична робота з педагогічними працівниками була спрямована на стимулювання творчого потенціалу та підвищення професійної майстерності кожного вчителя. У своїй роботі навчальний заклад керувався Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», методичними рекомендаціями щодо організації та проведення методичної роботи з педагогічними кадрами в системі післядипломної педагогічної освіти, затвердженими МОН України від 03.07.2002 року за №1/9-316, рекомендаціями КЗ «КОІППО ім. В. Сухомлинського» та планом роботи школи на навчальний рік.
Протягом року проводилися методичні наради щодо результатів впровадження педагогічним колективом зазначеної проблеми. У кінці 2015/2016 н. р. відбулася педагогічна рада «Підсумки роботи над науково-методичною проблемою школи «Формування свідомої, активної, успішної, фізично-досконалої особистості», на якій керівники ШМО звітували про проведену роботу з даної проблеми.
Серед шляхів удосконалення навчально-виховного процесу особлива увага в 2015/2016 н.р приділялася особистісно зорієнтованому навчанню. Ця освітня технологія має на меті взаємний та плідний розвиток особистості педагога та його учнів на основі рівності в спілкуванні й партнерства в спільній діяльності. У цьому випадку основне завдання вчителя ‑ надання допомоги учневі у визначенні свого ставлення до самого себе, інших людей, навколишнього світу, своєї професійної діяльності. 

      Для забезпечення систематичного та кваліфікованого керівництва науково-методичною роботою у школі працює методична рада.
В компетенції методичної ради знаходяться такі напрямки діяльності педагогічного колективу:
·         аналіз результативності діяльності методичних підструктур;
·         впровадження нових Державних стандартів початкової та загальної середньої освіти;
·         забезпечення профільності навчання;
·         організація роботи по підвищенню фахової майстерності вчителів, надання методичної допомоги педагогам;
·         вивчення і аналіз стану викладання, моніторинг навчальних досягнень учнів;
·         залучення вчителів до науково-дослідницької діяльності, вивчення і аналіз впровадження проектної діяльності в навчально-виховний процес;
·         аналіз результативності роботи вчителів з обдарованими дітьми, підготовка та проведення предметних олімпіад, конкурсу-захисту НДР, конкурсів учнівської творчості.
 Згідно плану роботи школи на 2015/2016 навчальний рік проведено п’ять засідань методичної ради школи. На засіданнях методичної ради розглянуто наступні питання: аналіз/планування роботи методичної служби школи; ознайомлення з інструктивно-методичними листами МОН України; розподіл обов`язків між членами методичної ради; визначення змісту, форм і методів підвищення кваліфікації педагогів у 2015/2016 н.р.; затвердження плану, мети, завдань предметних тижнів, роботи методичних об’єднань; розглянуто питання підготовки участі учнів у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з базових дисциплін; визначено графік засідань і напрямки  роботи секцій наукового товариства учнів «Інтелект» (відвідування занять у МАН, підготовка до конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт); проаналізовано стан роботи з обдарованими учнями; охарактеризовано стан роботи школи молодого вчителя; розглянуто психолого-педагогічну літературу з питань формування свідомої, активної особистості; стан вивчення окремих предметів (відповідно до плану), підготовка учнів до ДПА; про підсумки реалізації методичної проблеми школи; огляд нормативних документів; захист напрацювань «Школи вищої педагогічної майстерності». На кожному засіданні методичної ради були розглянуті питання підготовки та проведення педагогічних рад, підвищення кваліфікації та курсової перепідготовки педагогічних працівників.
Одним із інструментів взаємодії учнів, педагогів, батьків та громадськості є веб-сайт закладу znam_school3_@ukr.net. Метою діяльності веб-сайту є повне, оперативне та зручне інформування учасників навчально-виховного процесу і громадськості про діяльність школи. Цього року було реструктуризовано веб-сайт закладу, додані нові рубрики «Говоримо англійською», «Господарські витрати», «Електронні ресурси», акцентована увага на своєчасності подання інформації, налагоджена співпраця з класними керівниками, вчителями-предметниками та відповідальними за роботу сайту.
Керівники шкільних методичних об’єднань та практично всі педагоги школи (90%) мають власні електронні скриньки, що дає змогу оперативно надсилати необхідну інформацію.
Оскільки вимогою сьогодення є створення власних блогів, вчителі школи почали роботу в цьому напрямку, вже діючі блоги використовуються в навчальному процесі. На кінець навчального року 16% вчителів мають власні блоги.
Провідним  напрямком підвищення фахового рівня педагогів школи є участь у семінарах, заходах обласного та Всеукраїнського рівнів. Цього року педагоги школи взяли участь у наступних заходах:
Ø  Постійно-діючий семінар вчителів світової літератури та російської мови  -                 С. Грабовська, В. Шевченко.
Ø  Творча група вчителів української мови та літератури – В. Петренко
Ø  Науково-практичний семінар педагогів-тренерів опорних шкіл із упровадження європейських стандартів превентивної освіти – Н. Морозова

Участь вчителів у вищезгаданих заходах дає можливість порівняти свою роботу з роботою колег, стимулює педагогів до професійного пошуку, аналізу власних проблем.
У школі працює постійно-діючий психолого-педагогічний семінар-практикум «Адаптація учнів 5-го класу з вивчення базових дисциплін в основній школі». З метою забезпечення педагогічної наступності адміністрація школи спонукала готуватися вчителів-предметників та класних керівників до роботи у 5-му класі заздалегідь. Вчителі детально розглянули нормативні документи щодо впровадження Державного стандарту, (проведена групова консультація), проаналізували  причини виникнення проблем адаптації у п’ятикласників, провели порівняльний аналіз особливостей навчання у початковій і середній школі, отримали пам’ятки щодо психологічного аспекту адаптації.
Провідною формою методичної роботи у школі є методичні об’єднання. Вони займаються удосконаленням професійної майстерності вчителів на основі діагностики та прогнозування, спрямовують роботу на забезпечення потреб вчителя.
У школі працювало 11 методичних об’єднань:
·         МО вчителів початкових класів (керівник Горб Лідія Василівна);
·         МО вчителів математики, фізики й інформатики (керівникПироженко Людмила Іванівна);
·         МО вчителів української мови та літератури (керівник Давидова Світлана Миколаївна );
·         МО вчителів зарубіжної літератури та російської мови (керівник Грабовська Світлана Олексіївна);
·         МО вчителів іноземної мови (керівник Крайванець Тетяна Василівна);
·         МО вчителів природничих наук (керівник Півторак Ліна Дмитрівна);
·         МО вчителів художньо-естетичного циклу (керівник Білоголова Тетяна Петрівна);
·         МО вчителів фізичної культури (керівник Йовенко Олександр Григорович);
·         МО вчителів основ здоров`я (керівник Репенко Людмила Анатоліївна);
·         МО вчителів трудового навчання (керівник Корчагіна Ольга Петрівна);
·         МО вчителів історії (керівник Бевз Людмила Василівна).
      Робота шкільних методичних об`єднань у 2015/2016 н.р. була спрямована на заключний, підсумковий етап роботи над єдиною науково-методичною проблемою школи та визначення нової проблеми, над якою заклад працюватиме наступні 5 років. Робота шкільних методичних об’єднань здійснювалася за планом, теорія поєднувалася з практичною діяльністю, реалізовувалися міжпредметні зв’язки. Переважно використовувалися такі форми роботи: взаємовідвідування уроків і позаурочних заходів, семінари, проведення предметних тижнів, тренінгів, дискусій. Кожним шкільним методичним об’єднанням були проведені відкриті уроки або позаурочні заходи за методичною темою.
Вивчення результативності роботи методичних об’єднань виявило, що методична робота проводилася на достатньому рівні. Всі методичні підструктури основною метою своєї роботи ставили реалізацію загальношкільної науково-методичної проблеми, з урахуванням особливостей методичної підструктури.

Методичне об’єднання вчителів початкових класів працювало над заключним етапом роботи над методичною проблемою «Впровадження інноваційних педагогічних технологій для забезпечення креативного розвитку учня». Вчитель-методист початкових класів Андрєєва Н.Д. провела майстер-клас на тему «Впроваджуємо нове цікаво» для членів методичної ради. У жовтні 2015 року було проведене засідання творчої групи «Підвищення продуктивності навчання шляхом впровадження інноваційних технологій на уроках», на якому розглядалося питання «Інноваційні технології та нестандартні форми навчання на уроках у початковій школі», проводився «Ярмарок педагогічної творчості» . Учні початкової школи стали переможцями міського конкурсу ім. П. Яцика (ІІ етап), є активними учасниками Міжнародних та Всеукраїнських інтелектуальних конкурсів: «Колосок», «Соняшник», «Кенгуру».

Методичне об’єднання вчителів української мови та літератури працювало над заключним етапом роботи над проблемою «Сучасний урок української мови та літератури. Формування мовної та читацької компетенції учнів». У цьому навчальному році започатковано п`ятирічний проект-дослідження «Мова - це Я!»,  у рамках якого проведено І етап соціологічного опитування, метою якого є вивчення рівня уживаності української мови серед шкільної молоді. В рамках Тижня української мови та літератури було проведено Шевченківські читання. Учні школи взяли участь в 11 конкурсах з української мови та літератури. Вчителі МО координують конкурси учнівської творчості ім. Т. Шевченка, Всеукраїнську українознавчу гру «Соняшник», Міжнародний конкурс з української мови імені П. Яцика та інші (додаток 1). Петренко В.В. є керівником секції НТУ, в цьому році її учениця Бабіч Ольга (10-А клас) посіла ІІІ місце в обласному конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН. Особливої уваги заслуговують відкриті уроки та позакласні заходи, проведені вчителями.

     Методичне об’єднання вчителів іноземної мови працювало над заключним етапом роботи над проблемою «Удосконалення навичок усного мовлення на уроках іноземної мови». Вчителі МО активно залучають учнів до участі у Всеукраїнських конкурсах з англійської мови «Гринвіч» (координатор Кобець О. В.) та з французької мови «Галлус» (координатор «Марчук С. Д.). Кривич Н. М., вчитель англійської мови, є керівником секції НТУ. Учитель англійської мови Дем`яненко С.М. взяла участь в обласному етапі конкурсу «Вчитель року – 2016». Активно працював євроклуб “Look Inside” під керівництвом Оніщенко К.С.: участь у різноманітних конкурсах, квестах, тренінгах міського та обласного рівня. Вихованці клубу були нагороджені дипломами, грамотами та подарунковим сертифікатом на вивчення англійської мови в Mortimer English Club Кіровоград. Учителями МО була проведена низка відкритих уроків та позакласних заходів у рамках Тижня іноземної мови та заходи, присвячені Року англійської мови в Україні, започатковано нову рубрику «Говоримо англійською» на шкільному сайті. Працював факультатив для учнів 11-х класів з підготовки до ЗНО та ДПА (Кривич Н.М.).
      Методичне об’єднання вчителів російської мови та зарубіжної літератури працювало над заключним етапом роботи над проблемою «Керівництво сприйняттям літературного твору. Мистецтво спілкування учителя і учня». Відповідно до плану роботи КЗ «КОІППО ім. В. Сухомлинського» на базі школи було проведено педагогічну практику для вчителів зарубіжної літератури - слухачів курсів підвищення кваліфікації.  Вчителі школи продемонстрували уроки зарубіжної літератури: Шевченко В.В. «Р.Л. Стівенсон. «Балада про вересовий напій.» Утвердження духовної сили піктів. Символіка твору. Сенс протиставлення піктів і короля»; Грабовська С. О. «Жуль Верн. «П`тнадцятирічний капітан.» Образ Діка Сенда, моральні якості героя, його життєве кредо…». У лютому в рамках Тижня зарубіжної літератури проводилися виставки колажів, малюнків за мотивами вивчених творів, літературні вікторини, виступи лекторської групи, КВК, конкурси. У квітні 2016 року був проведений калейдоскоп уроків зарубіжної літератури. Вчитель зарубіжної літератури Шевченко В. В. є керівником майстер-класу вчителів світової та української літератури «Продуктивні методи аналізу художнього твору на уроках літератури». Заняття проходять у формі ділової гри, під час якої вчителі виступають у ролі учнів, розглядаючи художні твори. Підсумком роботи є вироблення рекомендацій щодо вивчення літературних творів. Вчителі російської мови та зарубіжної літератури  Грабовська С. О., Шевченко В. В. є членами постійно діючих методичних формувань на рівні області.

Методичне об’єднання вчителів природничих наук працювало над заключним етапом роботи над проблемою «Застосування технологій активного навчання в процесі організації урочної та позаурочної навчально-пізнавальної діяльності учнів з географії, біології, хімії та природознавства».  Протягом року вчителі провели відкриті уроки та позакласні  заходи, спрямовані на впровадження групової та індивідуальної форм роботи. Аналізуючи напрацювання педагогів, слід зазначити, що відбулося зростання професіоналізму і вдосконалення педагогічної майстерності вчителів МО. Було проведено майстер-клас в 5-7-х класах «Живі квіти природи». Слід відзначити роботу методичного об`єднання з впровадження інноваційних технологій навчання: пізнавально-географічні, пізнавально-екологічні квести, акції, фотовиставки, конкурси екологічних плакатів, змагання КВК та інше. За активну участь у Міжнародній природознавчій грі «Геліантус» заклад отримав Грамоту «Найкращій школі».

Методичне об’єднання вчителів фізичної культури має напрацювання з проблеми «Сучасний урок фізичної культури, диференційований підхід до фізичного навантаження учнів, формування гармонійно-розвиненої, фізично-здорової, гуманістично-спрямованої особистості». Вчителі фізичної культури Йовенко О.Г., Самборський І.Б., Крисін І.О. організували та провели змагання з футболу серед збірних команд учнів 5-8-х класів, на яких отримали три перших та одне друге місце. Збірна команда учнів 5-10 класів брала участь у І та ІІ турах Всеукраїнського фестивалю школярів України «Нащадки козацької слави» і посіла І командне місце (міський етап). Збірні команди учнів 8-11 класів брали активну участь у міських змаганнях з футболу та футзалу, де посіли І командне місце. На міських змаганнях за програмою «Старти надій» серед збірних команд 7-х класів вихованці школи посіли І місце.

Методичне об’єднання вчителів математики, фізики та інформатики працювало над заключним етапом роботи над проблемою «Організація творчої співпраці вчителя і учня на уроці, спрямованої на формування активної, творчої особистості в умовах педагогіки толерантності». Основними завданнями методичного об’єднання є досягнення якісно нового рівня у викладанні математики, ріст рівня педагогічної майстерності вчителів, вивчення та використання на практиці сучасних досягнень науки та передового досвіду. Працює секція математики НТУ (керівник Пироженко Л.І.), в цьому році учениця 10-А класу Бабіч Ольга захищала роботу «Матриці та способи їх розв`язування». В рамках позакласної роботи відбулися предметні тижні математики та інформатики, фізики та астрономії, під час яких проводилися відкриті уроки та цікаві конкурси. МО залучає учнів до участі в предметних олімпіадах, на міському етапі є переможці, у Міжнародних конкурсах з базових дисциплін: «Левеня», МАН Юніор (фізика), «Кенгуру» (математика). Вчитель математики Бізяєва Н.М. взяла участь у міському конкурсі «Вчитель року – 2016», де посіла ІІ місце.

Методичне об’єднання вчителів художньо-естетичного циклу досліджувало проблему «Виховання творчої особистості учня засобами музичного та образотворчого мистецтва. Сучасний підхід». Кожне засідання методичного об’єднання поєднує теоретичну та практичну частину, включає самоаналіз та аналіз проведених відкритих уроків. Попова Л. М., вчитель образотворчого мистецтва виступає координатором конкурсів з образотворчого мистецтва: «Незабутній Шевченко», «Майбутнє країни у мріях дитини» та інших (додаток 1). Вчитель музичного мистецтва Білоголова Т.П. брала участь в обласному конкурсі конспектів «Іду на урок», в розробці та проведенні заходів з художньої культури, присвячених 150-річчю від дня народження архітектора Я.Паученка, 75-річчю з дня народження актора І. Миколайчука, 80-річчю з дня народження кінорежисера І.Іллєнка. Вчителі музичного мистецтва Оніщенко О. М., Білоголова Т. П. організовували та проводили урочисті заходи, концерти.

Методичне об’єднання вчителів основ здоров’я працювало  над проблемою «Формування в учнів свідомої мотивації здорового способу життя, збереження власного здоров`я та активної соціальної позиції»». Протягом року було проведено заходи, спрямовані на профілактику шкідливих звичок та пропаганду здорового способу життя з використанням елементів тренінгу Вчителі активно впроваджують інтерактивні форми роботи, використовують різноманітні форми та методи організації навчальної діяльності. Член методб’єднання Морозова Н. Л. є учасником науково-практичного семінару з проблеми: «Партнерство громади, школи та батьківської громадськості як запорука успішного становлення і розвитку здоров’язбережувального освітнього середовища

Методичне об`єднання вчителів трудового навчання завершувало роботу над проблемою «Готувати учнів до життя та активної трудової діяльності в умовах сучасного високотехнічного, інформаційного суспільства, виробляти в учнів навички творчої діяльності  з урахуванням індивідуальних можливостей». На реалізацію цієї проблеми була спрямована робота засідань МО. З метою обміну досвідом вчителі (Корчагін В.В., Корчагіна О.П., Попова Л.М.) провели відкриті уроки та майстер-класи. Керуючись вимогами сучасних навчальних програм з трудового навчання, в яких передбачено застосування методу проектів, члени МО основними завданнями своєї роботи визначають особистісно-орієнтоване навчання та свободу творчості кожної дитини. Конкурси, які проводилися протягом навчального року («Господині», «Свято української кухні», «Моя професія», «Панночка-господарочка»), акція «Квітуче подвір`я», позакласні заходи («Від ремесла до творчості», «Моя професія») та інші, мали на меті активізувати пізнавальну діяльність учнів, зацікавити, залучити до самостійної роботи, створити власні проекти.

Методичне обо’єднання вчителів історії працювало над завершальним етапом роботи  над проблемою «Інтенсифікація навчального процесу в системі інноваційних технологій на уроках історії з метою формування свідомої, активної, успішної особистості». Вчителі історії розробили та провели різноманітні заходи до відзначення пам’ятних дат:  до Дня партизанської слави, до Дня захисника Вітчизни, створення УПА, 25 річниця Революції на граніті, до Дня визволення України від нацистських загарбників, до Дня визволення міста Знам’янки від нацистських окупантів,  до 70-річчя завершення Другої світової війни, пам’ятні дні подій на Майдані (Революція гідності; Небесна сотня),  до Дня пам’яті жертв голодомору, до Дня пам’яті жертв Голокосту, до 150 річниці від дня народження М. Грушевського та Андрія Шептицького (митрополита УГКЦ). Розпочато і продовжується збір матеріалу для створення літопису подій новітньої історії на Кіровоградщині (АТО, Революція Гідності; Небесна сотня). На уроках та під час проведення позакласних заходів систематично переглядаються документальні фільми та презентації. До 100-річчя подій Української революції було підготовлено і проведено круглий стіл за участю учнів 10 – 11 класів.
У 2015/2016 н. р. згідно з планом роботи правового всеобучу було проведено наступні заходи:
у січні  - березні 2015 року вчитель історії Білокамінська Т.І. інформувала колег про  зміни в законодавстві, підготувавши інформаційні бюлетні: «Нове у законодавстві» та «Юридичний калейдоскоп». У травні заступник директора з ВР Москаленко Л. І. підготувала і прочитала лекцію на тему: «Право на соціальні відпустки». У вересні заступник директора з НВР Кубрак О. П. ознайомила  вчителів, які атестуються з наказом МОН України від 08.08.2013 № 1135  «Про затвердження Змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників». У жовтні вчитель історії Бевз Л.В. надала інформацію, підготувавши  лекцію «Вибори до місцевих рад  в Україні. Закон про вибори». Директор школи Подвиженко О.І. організувала круглий стіл - зустріч трудового колективу з представниками Пенсійного фонду та бухгалтерії відділу освіти «Зміни в обчисленні та нарахуванні зарплат і пенсій».

      Методичною підструктурою, діяльність якої спрямована на надання методичної допомоги, підтримки ініціативності молодих вчителів є Школа молодого вчителя (керівник Кравцова О. О.). У 2015/2016 н. р.  молоді спеціалісти (Кононенко А. С., Загороднюк М. О., Печонкіна М.А., Денисова О.О.) взяли активну участь у проведенні Тижня молодого вчителя. Вчителі провели відкриті уроки та позакласні заходи, продемонстрували належний рівень підготовки під час засідання круглого столу «Яскраві сторінки 25-річного поступу модернізації навчально-виховного процесу в закладі». Педагог-організатор Печонкіна М.А. підготувала презентацію «Інноваційні технології: форми і методи виховної роботи в школі». Вчитель-методист Шевченко В.В. поділилася досвідом роботи з обдарованими учнями, підготувавши виступ «Від обдарованого вчителя до обдарованого учня», вчителі-методисти Петренко В.В. та Демченко Н.А. провели відкриті уроки для молодих колег. Відбулася зустріч з лауреатами конкурсу «Вчитель року» Василенко Н.В., Давидовою С.М. та учасницею 2016 року Дем`яненко С.М..
Завершальним етапом роботи Школи молодого вчителя стало проведення творчого звіту-презентації (міні-проект) під девізом «Мій предмет найцікавіший. Родзинки досвіду».

Бібліотекарі школи працюють згідно плану роботи на поточний навчальний рік. На кожен місяць сплановані заходи за графіком. Щотижня протягом року проводяться заняття гуртків «Друзі книги» та «Книжчина лікарня». Вихованці гуртків беруть участь у підготовці виховних заходів,  виготовляють плакати, складають казки, пишуть вірші, підклеюють та ремонтують книги. У жовтні 2015/2016 н. р. проходив Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек «Час читати» під гаслом «Шкільна бібліотека – стратегічний партнер освіти». Бібліотекарями школи Богдан С. А. та Безай В. В. організовано книжкові виставки, Дні відкритих дверей, Тиждень шани книзі, творча майстерня, читання та обговорення книг, екскурсії першокласників до бібліотеки, виставки робіт гуртківців, виставки малюнків, огляди-рейди стану підручників, тематичні книжкові виставки, години спілкування. В рамках місячника було проведено Тиждень шкільної бібліотеки «Мистецтво бути читачем». Учень 7-А класу Малінін Ігор та учениця 6-Б класу Чеботаренко Поліна стали  переможцями  міського етапу конкурсу «Книгоманія -2016 » і взяли участь в ІІІ (обласному) етапі, де Малінін Ігор посів ІІ місце.
5 педагогів школи пройшли курси підвищення кваліфікації на базі КЗ «КОІППО ім. В. Сухомлинського» згідно затвердженого плану.
Протягом 2015/2016 н. р. 13 студентів вищих навчальних закладів пройшли педагогічну практику на базі нашої школи. Всі студентам-практикантам було створено належні умови для проходження педагогічної практики.

Додаток 1

Назва конкурсу
Учасники
Переможці
Золотий
сертифікат
(відмінно)
(диплом І ступеня)
Срібний сер тифі
кат
(добре)
(диплом ІІ ступеня)
Бронзовий
Сертифікат
(диплом ІІІ ступеня)
Сертифі
кат учасника
Всеукраїнська українознавча  гра «Соняшник»
35
-
3
8
24
Всеукраїнський конкурс з англійської мови «Гринвіч»
85
2
3
-
80
Всеукраїнський конкурс з французької мови  «Галлус»
51
6
5
3
37
Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру»
95
14
26
-
55
Міжнародний конкурс з інформатики та комп`ютерної грамотності «Бобер»
29
-
-
3
26
Міжнародний учнівський конкурс юних істориків «Лелека-2016»
28
4
7
9
8
Всеукраїнська природознавча  гра «Колосок»
104
40
42
-
35
Всеукраїнська природознавча гра «Геліантус – природознавство для дорослих»
31
1 (диплом абсолютного
переможця)
1
2
5
18 грамот,
5 сертифікатів
Міжнародний освітній проект Міксіке
263
13 серт. переможця
«Праглімі
не»



МАН Юніор
Технік
54
19
25
-
10
Всеукраїнський учнівський фізичний конкурс «Левеня»
45
8
17

20
Всеукраїнський конкурс знавців правознавства «Кришталева Сова»
16
5
10
1

XV Міжнародний конкурс з української мови імені П. Яцика (ІІ етап)
51
2
5
4

Міжнародний мовно-літературний конкурс ім. Т. Шевченка
22
-
2
3

Всеукраїнський конкурс учнівської творчості «Об`єднаймося ж, брати мої…»
9
1
1
1

Всеукраїнський конкурс есе «Я – європеєць»
5




Міський конкурс дитячого малюнка до відзначення 30-ї  роко –вини Чорнобильської катастрофи
13
2
3
3

Всеукраїнський конкурс «Майбутнє країни у мріях дитини»
6

1
1

4
Міський конкурс дитячого малюнка «Країни Європи очима дітей»
7
1
1
2

Міжнародний українсько-литовський конкурс малюнків «Здай кров заради життя»
18
1
2
2

Всеукраїнський конкурс малюнка на протипожежну і техногенну тематику
12
3
2
2

Всеукраїнський конкурс малюнка «Охорона праці очима дітей»
20
2



Всього
999
126
157
46
322


4. Навчальна діяльність

Протягом 2015/2016 навчального року робота педагогічного колективу спрямована на особистісто-зорієнтоване навчання . 35 учнів здобували освіту за індивідуальною формою навчання.
 1-4 кл. – 21 учень
 5-9 кл. – 14 учнів
Навчання у школі завершило 893 учні. Атестовано 799 (без 1 класів). З них мають:
- високий рівень навчальних досягнень – 69 учнів ( 8,3 %)
- достатній рівень – 314  учнів ( 39,3 %)
- середній рівень – 359 учнів (44,9 %)
- початковий рівень – 60 учнів (7,5 %)
У травні 2016  року були проведені ДПА з української мови, літературного читання,  математики у 4-х класах. Метою ДПА було визначити рівень сформованості в молодших школярів умінь  застосовувати  набуті  знання на  практиці.
Порядок проведення ДПА у 4-х класах  відповідав методичним рекомендаціям.
Результати атестаційних робіт свідчать про те, що учні 4-х класів на достатньому рівні засвоїли навчальний матеріал з усіх предметів, що перевірялися, мають міцні знань, навички та вміння, необхідні для виконання запропонованих завдань. Більша частина учнів успішно справились як з типовими завданнями, так і з завданнями підвищеної складності.
Атестаційну роботу з української мови 82 учні 4-х класів виконали:
 на високому рівні навчальних досягнень – 15 учнів (18%),
 на достатньому рівні навчальних досягнень – 47 учнів (57%),
 на середньому рівні навчальних досягнень – 20 учнів (25%).
 Атестаційну роботу з українського читання учні 4-х класів виконали на високому, достатньому рівнях. Більшість учнів продемонстрували розуміння прочитаного тексту, тлумачення фразеологізмів, смисловий і структурний аналіз тексту, вміння висловлювати емоційні судження, обґрунтовувати свою думку. Але є частина учнів, які не можуть розрізнити суттєві ознаки літературних понять, при виконанні творчого завдання не використали засоби художньої виразності, припустилися граматичних помилок.
 Атестаційну роботу з математики (комбіновану) учні виконали на достатньому рівні. Із 85 учнів 17 (20 %)  виконали запропоновані завдання на високому рівні, 47 учнів (55 %) – на достатньому рівні, 21 учень  (25 %) – на середньому рівні  та жодного учня на початковому рівні.

За результатами проходження державної підсумкової атестації учнями школи у 2015/2016 навчальному році 75 дев’ятикласникі показали такі результати з математики
·     22  учня показали високий рівень навчальних досягнень (29%);
·     22 учня показали достатній рівень навчальних досягнень (29%);
·     31 учень показав середній рівень навчальних досягнень (42%).
з української мови:
·     18 учнів показали високий рівень навчальних досягнень (24%);
·     34 учні показали достатній рівень навчальних досягнень (45%);
·     20 учнів показали середній рівень навчальних досягнень (27%).;
·     3 учні написали роботу на початковому рівні (4%).
За результатами проходження державної підсумкової атестації учнями школи у 2015/2016 навчальному році  11-класники показали такі результати з математики:
·         9 учнів (53 %) показали достатній рівень навчальних досягнень;
·         7 учнів (41 %) показали середній рівень навчальних досягнень;
·         1 учень (6 %) показав початковий рівень навчальних досягнень.

     З метою вивчення якості знань учнів з базових предметів адміністрацією школи застосовуються моніторингові дослідження, які дають порівняльну інформацію про рівень навчальних досягнень учнів, і тому є об’єктивним науковим обґрунтуванням для коригування навчальним процесом, методик викладання та оновлення змісту освіти.  Основні завдання, які ставляться під час проведення таких досліджень це: визначення якості навчальних досягнень учнів; вивчення зв’язку між успішністю учнів і результатами роботи педагогів; оцінювання якості кадрового навчально-методичного, технічного забезпечення школи; створення необхідних умов для творчої діяльності школярів, реалізація особистісно орієнтованої системи освіти
Школа підключена до мережі Інтернет, має власний сайт та електронну пошту.

5. Виховна робота

     Суспільна потреба у школах нового покоління потребує особливої уваги до інноваційних процесів, до того, що сприяє створенню та поширенню педагогічних новацій. Сьогоднішня психолого-педагогічна наука вважає,що нове у педагогіці – це не лише ідеї, підходи, методи, технології, котрі ще не використовувалися, а й той комплекс елементів або окремі елементи педагогічного процесу, які дають змогу ефективно вирішувати завдання розвитку і саморозвитку творчої всебічно розвиненої  особистості.
Протягом 2015/2016 н. р. у виховній діяльності впроваджувались новітні педагогічні технології навчання і виховання, застосовувались інформаційно-комунікативні технології.
Виховна діяльність педагогів школи була спрямована згідно напрямків:
-          формування ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави;
-          формування ціннісного ставлення до сім’ї, родини, людей;
-          формування ціннісного ставлення до мистецтва і культури;
-          формування ціннісного ставлення до природи;
-          формування ціннісного ставлення до праці;
-          формування ціннісного ставлення до себе;
-          превентивне виховання;
-          охорона життя і здоров’я учнів;
-          робота з батьками;
-          учнівське самоврядування.
Ключовою справою школи в І семестрі став конкурс «Школа має талант» для учнів 1 - класів, у ІІ семестрі – «Учень року - 2016» для учнів 4-10 класів, “Міні-міс Україночка ” для учнів 4-х класів .
В школі організовано різні форми виховної та позакласної роботи. Для дітей працювали гуртки, країнознавчого, здоров’язбережувального, превентивного, патріотичного, гуманітарного  напрямків. Проводилися тематичні місячники та тижні з усіх напрямків виховної роботи, методичний тиждень з ВР, присвячений В.О.Сухомлинському.
Пріоритетними напрямками роботи у 2015/2016 навчальному році стало національно-патріотичне,  превентивне виховання та охорона життя. Педагогічний колектив школи третій рік працює над проектом з впровадження європейських стандартів превентивної освіти “Школа, дружня до дитини”. Наша школа є опорним навчальним закладом з безпеки життєдіяльності та основ здоров’я, з цивільного захисту населення.
Проявом патріотичного духу  в нашій школі є волонтерство учнів, педагогів, батьків, які розгорнули благодійну діяльність з метою допомоги воїнам – учасникам АТО, родинам переселенців із зони АТО. Це передбачає самостійну або спільну роботу, набуття учнівською молоддю соціального досвіду; сприяє формуванню національної свідомості, критичного мислення, ініціативності, творчого підходу до справи, відповідальності за свої дії та вчинки; проявляється в проектній діяльності (проект «Подаруй своє тепло»), діяльності учнівських прес-центрів, флеш-мобах, акціях. Успішно здійснюються загальноукраїнські, загальноміські заходи, акції, спрямовані на активізацію патріотичної, моральної позиції дітей та учнівської молоді.
      В Знам’янській ЗШ №3 з перших днів збройного протистояння на сході України  було створено фонд допомоги учасникам АТО. Робота почалася в трьох напрямках:
1) складання списку батьків учнів школи та її випускників, які беруть участь в АТО;
2) збір коштів; 3) збір «вітамінних» посилок для наших захисників. До справи долучилися вчителі, учні та їх батьки.
- Під  патріотиним гаслом "Допоможи армії СЬОГОДНІ, щоб ЗАВТРА жити у мирній У країні!" в школі відбулися 3 благодійні ярмарки випічки, акції “Пов’яжи стрічку”, “Маскувальна сітка», “Допоможи солдатові», «Зроби добро людям», «Поділись своїм теплом», «Нашим героям – з любов’ю» (збір благодійних внесків на допомогу воїнам-землякам, «вітамінних» посилок, виготовлення оберегів), «Хвиля доброти» (допомога теплими речами, навчальним приладдям, книгами дітям та сім’ям, які вимушені були залишити території східної України), «Збери кришечки на протези для воїнів» (збір пластикових кришечок на виготовлення протезів воїнам АТО), «Лист солдатові» (написання листів і привітань до свят воїнам (більше 500 листів), «Валентинка» воїну АТО», «Святкуємо Великдень разом» (виготовлення та передача в зону АТО Пасхальних кошиків та сувенірів). Були організовані зустрічі з воїнами АТО, Години пам’яті, присвячені загиблим воїнам-землякам Віктору Голому та Дмитру Цуркану, перегляд документального фільму «Герої не вмирають»; лінійка та легкоатлетичний пробіг, велопробіг вчителів, підприємців, учнів міста «Знам’янка-Плоске», присвячений пам’яті колишнього учня та вчителя школи, талановитого історика-дослідника нашого краю, справжнього козака та непересічної особистості Віктора Голого. Вчителі та учні – волонтери опікуються мамою загиблого випускника школи Дмитра Цуркана, збір фотоматеріалів та оформлення стенду «Герої АТО».
Ключовою справою школи в І семестрі став конкурс «Школа має талант» для учнів 1 - класів, у ІІ семестрі – «Учень року - 2016» для учнів 4-10 класів, “Міні-міс Україночка ” для учнів 4-х класів .
Протягом 2015/2016 н.р.  учні закладу брали участь у різноманітних виховних заходах шкільного, міського, обласного, всеукраїнського та міжнародного рівнів, де отримали такі результати:
Шкільні:                            
o        Конкурс «Школа має талант»
Номінація «Золота рима» (1-4 класи) - І місце – Гапіч Анастасія (1-В клас);
ІІ      місце – Сич Влада (4-А клас); ІІІ місце – Дюкова Ніно (2-Б клас);
(5-11 класи) -  І місце – Бабіч Ольга (10-А клас); ІІ місце – Шамаль Дар’я  (8-Б клас); ІІІ місце – Грудніцька Єлизавета (9-В клас);
Номінація «Кришталевий черевичок»
Аматори сцени: І місце – Первіненко Даніель (4-А клас); ІІ місце – Степанова Юлія (4-А клас); ІІІ місце – колектив «Маленькі вогники» (4-В, 7-А класи);
Майстри сцени: І місце – Печонкіна Дар’я (7-А клас), Мазур Аліна (9-А клас);
ІІ місце – Чорний Максим (9-В клас) та Кудрявцева Ксенія (6-Б клас); ІІІ місце – Кулікова Катерина (8-Г клас) та Чокаль Наталія (9-В клас);
Номінація «Золотий голос»
І місце – Василенко Дар’я (7-А клас), Колебіденко Олександра (8-Г клас);
ІІ місце – Барашкіна Марія (4-Б клас), Гіль Аліса (6-Б клас), Мельничук Анна та Охрімчук Дар’я (9-А клас);
ІІІ місце – Єніна Софія (4-В клас), Печонкіна Дар’я (7-А клас), Онищенко Влад (8-Б клас).
·                     Конкурс «Учень року»
Диплом І ступеня - Тіщенко Тетяна (5-А клас), Чеботаренко Поліна (6-Б клас), Камінський Станіслав (7-В клас), Любушко Марія (8-Г клас), Руденко Вікторія (9-В клас), Баланенко Максим (10-Б клас);
Диплом ІІ ступеня - Литвин Марія (5-А клас), Нікітіна Єлизавета (6-А клас), Печонкіна Дар’я (7-А клас),  Калиновський Валентин (8-В клас), Ратушна Анастасія (9-А клас), Дементієнко Тетяна (10-Б клас);
Диплом ІІІ ступеня  - Хоменко Діана (5-Б клас), Дмітрієва Вікторія (6-Б клас), Шаріфова Алсу (7-А клас), Глушков Данило (8-Б клас), Тищенко Максим (9-А клас), Кириленко Анна (9-Б клас), Нестеренко Станіслав (10-А клас).
o        Конкурс «Міні-міс Україночка» - звання «Міні-міс Україночка» - Степанова Юлія (4-А клас) та Грекова Валерія (4-В клас), звання «Віце-міні-міс Україночка» - Альошина Дар’я (4-Б клас).
Обласні :
Змагання, присвячені Дню України, на базі ТСОУ м.Знамянки:
-                      з розбірки  АКІ місце – Клименко Глєб (10-А клас);
-                      метання ножаІ місце – Чорна Катерина (11-А клас);
-                      спорядження магазина набоями - ІІ місце – Карачун Максим (10-А клас).

Обласні змагання юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»):
стройова підготовкаІ місце;
XІ обласний збір-змагання Всеукраїнського громадського дитячого руху «Школа         безпеки» (м.Кіровоград):
-                      кидання МСДІ місце;
-                      «Рятувальні роботи на воді» - І місце.

Міські:
-                      Міський фестиваль ДЮП – нагороджені у номінації «За намагання бути кращими» подарунком та дипломом ІV ступеню.

Спортивно –масові заходи
Міські:

-                      дитяча спортивна гра «Старти надій» - І місце;
-                      змагання з футболу на приз клубу «Шкіряний м’яч»:
o                   (молодша вікова група) - ІІ місце;
o                  (середня вікова група) - І місце;
o                  ( старша вікова група) - І місце;
-                      змагання з фут залу (хлопці) - І місце; (дівчата) – І місце;
-                      змагання з баскетболу - І місце;
-                      за підсумками міської спартакіади - І місце;
-                      змагання «Нащадки козацької слави» -  І місце;
-                      змагання з футболу серед збірних команд міста - І місце.

Туристично-краєзнавчий напрямок та спортивне орієнтування
Міські:
-                            Велопробіг за маршрутом «Водойми Знамянщини»;
-                            Похід до Чорного лісу;
-                            Похід за маршрутом «Чорне озеро – с. Цибулеве».

Обласні:
§  Зимові велосипедні перегони «Зимова миля» (м. Кіровоград) – медаль за І місце – Корчагін Павло;
§  Змагання за кубок області зі спортивного орієнтування:
І етап – І місце – Долинський Михайло (6-Б клас);
ІІ етап - ІІ місце – Корчагін Павло (6-Б клас);
              ІІІ місце – Стрілець Антон (6-Б клас);
ІІІ етап - І місце – Стрілець Антон (6-Б клас).
§     VII обласні змагання зі спортивних походів - І місце - команда школи у складі 17 учнів.
§     Фотоконкурс «Туризм нас єднає» - І місце - Корчагін Павло (6-Б клас).


Мистецькі конкурси
Міські:
·                     Міський фестиваль мистецтв “Країна дитячих талантів” в номінації Вокальний спів. Сольне виконання” нагороджені:
дипломом ІІ ступеню – 1 учениця – Печонкіна Дар’я (7-А клас);
 дипломом ІІІ ступеню – 1 учень – Онищенко Владислав (8-Б клас);
в номінації Хореографічне мистецтво. Дитяча хореографія ” нагороджені дипломом І ступеню – 2 учениці – Степанова Юлія (4-А клас); Сайфутдінова Каміла (3-А клас);
 в номінації “Гра на музичних інструментах” нагороджені дипломом ІІ ступеню – 2 учні – Горошко Ярослав (4-Б клас), Горошко Святослав ( клас);
в номінації “Оригінальний жанр” нагороджені дипломом ІІ ступеню – 1 учениця – Суковач Влада (8-Б клас);
 в номінації “Розмовний жанр” нагороджені дипломом І ступеню – 1 учениця – Шамаль Дар’я (8-Б клас);
дипломом ІІ ступеню – 1 учениця – Гапіч Анастасія (1-В клас);
 в номінації “Образотворче мистецтво нагороджені дипломом І ступеню – 1 учениця – Дементієнко Тетяна (10-Б клас);
дипломом ІІступеню – 1 учениця – Шибашова Анастасія (10-Аклас).

·         Міський конкурс  дитячого малюнку «Країни Європи очима дітей» в номінації «Цікаві куточки Європи» -
      І місце - 1 учениця - Радінович Олександра (10-Б клас);
      ІІ місце -  1 учениця - Дьячкова Катерина (10-Б клас);
      ІІІ місце - 2 учениці -  Соломченко Оксана (6-Б клас); Григор’єва Анжеліка (6-Б клас).

·         Міський конкурс  дитячого малюнку «Країни Європи очима дітей» в номінації «Цікаві куточки Європи» -
      І місце - 1 учениця - Радінович Олександра (10-Б клас);
      ІІ місце -  1 учениця - Дьячкова Катерина (10-Б клас);
      ІІІ місце - 2 учениці -  Соломченко Оксана (6-Б клас); Григор’єва Анжеліка (6-Б клас).

·                    Міський конкурс тематичного дитячого малюнка до відзначення 30-ї роковини Чорнобильської катастрофи нагороджені:
в номінації «Біль Чорнобиля очима дитини» -
     дипломом І ступеня – 1 учениця – Ужвенко Анна (7-А клас);
дипломом ІІ ступеню – 1 учениця – Компанієць Софія (5-Б клас);
в номінації «Чорнобиль – чорний біль України.Плакат» -
дипломом ІІ ступеню – 1 учень – Полоз Андрій (11-А клас);
дипломом ІІІ ступеню – 1 учениця – Жукова Марія (6-Б клас);
в номінації «Затьмарене дитинство» -
дипломом І ступеню – 1 учениця – Ісаєва Анастасія (клас);
дипломом ІІ ступеню – 1 учениця – Хоменко Діана (5-Б клас);
дипломом ІІІ ступеню – 1 учениця – Григор’єва Анжеліка ( 6-Б клас);
в номінації «Екологічна катастрофа» -
дипломом ІІІ ступеню – 1 учень – Ужвенко Євген (7-А клас).

·         Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» (міський етап) нагороджені:
дипломом І ступеня 2 учениці – Шамаль Дар’я (8-Б клас); Дьячкова Катерина (10-Б клас).

·                           Всеукраїнський конкурс за творами Тараса Шевченка «Обєднаймося ж, брати мої» (міський етап): взяли участь 4 учні.

·                           Всеукраїнський конкурс «Майбутнє країни у мріях дитини» (міський етап) нагороджені:
І місце – Єфремова Тетяна (6-А клас);
ІІ місце – Шамаль Дар’я (8-Б клас).

·         Всеукраїнський конкурс дитячого малюнку та живопису на протипожежну і техногенну тематику
(І міський етап) нагороджені:
 дипломом І ступеню (від 6 до 10 років) – 1 учениця -  Желонкіна Каріна;
дипломом І ступеню (від 11 до 14 років) – 1 учениця - Шамаль  Дар’я (8-Б клас);
дипломом ІІ ступеню (від 11 до 14 років) – 2 учениці - Ісаєва  Анастасія (5-В клас).,  Добровольська Анастасія;
дипломом ІІІ ступеню (від 11 до 14 років) – 1 учениця - Григор’єва Анжеліка (6-Б клас);
дипломом І ступеню (від 15 до 18 років) – 1 учениця - Радінович Олександра (10-Б клас) ;
дипломом ІІІ ступеню (від 15 до 18 років) 1 учениця - Дьячкова Катерина (10-Б клас);
 (ІІІ всеукраїнський етап):
дипломом ІІІ ступеню (від 15 до 18 років) – 1 учениця - Радінович Олександра (10-Б клас).

·         Міжнародний українсько-литовський конкурс  малюнків «Серце до серця. Здай кров заради життя»» нагороджені:
дипломом І ступеня – 1 учениця - Радінович Олександра (10-Б клас) ;
дипломом ІІ ступеню – 2 учениці – Чеботаренко Поліна (6-Б клас), Гребенюк Єлизавета (6-Б клас);
дипломом ІІІ ступеню – 2 учениці – Калкіш Єлизавета (7-А клас), Ісаєва  Анастасія (5-В клас).


6. Військово-патріотичне виховання в школі
Громадянсько-патріотичне виховання займає чільне місце в системі виховної роботи  нашої школи. Так щороку вже стало традицією при відзначенні національних свят та пам’ятних дат, зокрема Дня партизанської слави, Дня Гідності і свободи, Дня Збройних Сил України, пам’яті героїв Крут, Дня соборності України, Дня Перемоги тощо, проводити урочисті лінійки, єдині уроки Мужності,  тематичні круглі столи, усні журнали, лекції, інформаційні хвилинки, організовувати перегляди документальних та художніх фільмів, виставки дитячих малюнків і плакатів, книжкові виставки, тематичні екскурсії до місцевого краєзнавчого музею, зокрема перегляди експозиції в «Шевченківській світлиці». Добираючи форми і методи роботи, ми намагаємося уникати формалізму та одноманітності, через емоції та переживання впливати на почуття, формувати  національну свідомість, використовуючи приклади мужності, громадянської свідомості, звитяги захисників України як з історичного минулого, так і нинішніх воїнів – героїв, які боронять нашу державу від російської агресії.
Складовою частиною патріотичного виховання є військово-патріотичне виховання, орієнтоване на формування почуття патріотизму, духовної та психологічної готовності до військової служби, до виконання громадянського і конституційного обов’язку щодо захисту суверенітету, територіальної цілісності держави. Його зміст визначається національними інтересами України і покликаний забезпечити активну участь громадян у збереженні безпеки України від зовнішньої загрози. Військово-патріотичне виховання має сприяти обороноздатності України, протистояти тероризму, сепаратизму, запобігати військовим конфліктам, створюватиме стабільність зовнішньополітичного становища. Щоб виконати цю високу місію військово-патріотичне виховання підростаючого покоління має базуватись на духовно-моральних цінностях нашого суспільства, охоплювати війсково-історичну підготовку; прикладну фізичну підготовку; підготовку з основ військової служби; підготовку з основ безпеки життєдіяльності.
Важливу роль  тут відіграє система гурткової роботи школи, а саме учні мають можливість відвідувати гуртки “Нащадки козацької слави”, “ЮІР”, “Школа безпеки”, “Зірниця”, залучені до участі в міській ДЮСШ, секціях “Панкратіон”, “Джиу- джитсу” та інших.  Гуртківці беруть активну участь у Тижнях безпеки життєдіяльності, міських, обласних та Всеукраїнських конкурсах (наприклад, для участі в обласному конкурсі дитячо-юнацької творчості “Безпека в житті дитини” члени гуртка “Школа безпеки надіслали чотири роботи, серед яких знятий під час практичного заняття гуртка  відеофільм “Перша медична допомога постраждалому”).
Робота по військово-патріотичному вихованню учнівської молоді має проводитись комплексно, в єдності всіх його складників спільними зусиллями органів державного управління, а також школи, сім'ї, громадських організації і об’єднань, Збройних Сил України, інших силових структур. Тому школа тісно співпрацює зі Знам’янським Товариством Сприяння Обороні України, на базі якого відбуваються постійні навчання учнів з військової підготовки, проводяться міські та обласні змагання зі стрільби, та досягає вагомих результатів. Ми підтримуємо постійний зв’язок з 18-ю Державною пожежно-рятувальною частиною, а саме: на базі ДПРЧ-18 проводяться дуже цікаві екскурсії, працівники МНС зустрічаються з учнями на годинах спілкування, демонструють фільми та презентації, проводять практичні заняття з цивільного захисту, евакуації, пожежогасіння, конкурси на швидкість одягання захисного костюму та інше. Все це дозволяє учням набувати практичних навичок, які можуть допомогти врятувати своє та інші життя. Формують громадянсько-патріотичні цінності і постійні туристичні походи по визначних місцях України, стежками нашого партизанського краю, по горах Карпатах. Разом з громадською організацією “Чорнолісся”, яка діє при міському краєзнавчому музеї,  розробляються спільні маршрути, залучається громадськість до участі в акціях.
У травні 2014 року розпочав роботу музей школи, де вчителями історії та членами шкільного гуртка «Музейна справа»  (діє з вересня 2014 року) було створено експозиції «До 70-річчя визволення України», «Визволення міста Знам’нки від німецько-фашистських загарбників», в яких представлені документи, листи, нагороди, фото випускників школи - ветеранів Великої Вітчизняної війни, колишніх підпільників, розвідників, партизан, командирів 110, 32 танкової бригади, 18 танкового корпусу, 53 мотострілецької бригади, санінструкторів та інше. Члени гуртка ведуть пошукову роботу щодо перебування у нашому місті в роки ВВв евакошпиталю №13, ними було досліджено його шлях дислокації  в роки ВВв та з’ясована подальша доля працівників. Учні, вчителі, батьки та гості школи мають можливість ознайомитися з експозицією, де представлені літературні твори з автографами авторів: Юрій Горліс Горський «Ми ще повернемось!» (спогади, документи, листування Юрія Городянина – ад’ютанта першого куреня полку гайдамаків Холодного Яру в 1919-1920 рр., організатора українського підпілля на Поділлі в 1922-1924 рр., політичного в’язня російських таборів); історичні нариси Романа Коваля «Іван Ремболович» (про отамана вільного козацтва, полковника армії УНР, учасника підпілля ОУН у 1944-1949 рр.; «Михайло Гаврилко. І стеком і шаблею» (про скульптора, художника, поета, творця УСС, повстанського отамана); «Тиха війна Рената Польового» (про члена УГС, українського патріота). Членами гуртка було організовано публічні читання для учнів 8-11 класів поезії Зеновія Красівського – діяча опозиційного руху в Україні 1960-1970-х років з його збірки «Невольницькі плачі». Нещодавно у музеї оформлено експозицію «Герої, які віддали своє життя за Україну», присвячену випускникам нашої школи, які загинули в зоні проведення АТО у 2014 році: Голому Віктору та Цуркану Дмитру, оглядаючи яку учні школи мають можливість розглянути документи, фото та переглянути документальний фільм про наших героїв. У вестибулі школи створено стенд “Наші воїни – наша гордість”, на якому містяться відомості про всіх батьків, родичів учнів, випускників нашої школи, які беруть участь  в АТО та стенд Пам’яті Героїв Небесної Сотні” з фотогафіями подій на Майдані під час Революції Гідності, зроблені земляками - учасниками Майдану 2013-2014 рр.

7. Волонтерська діяльність
 Особливо актуально це питання постало саме в сучасних складних як для країни в цілому, так і для кожної людини зокрема, умовах. Проявом патріотичного духу  в нашій школі є волонтерська діяльність учнів, педагогів, батьків. Це передбачає самостійну або спільну роботу, набуття учнівською молоддю соціального досвіду; сприяють формуванню національної свідомості, критичного мислення, ініціативності, творчого підходу до справи, відповідальності за свої дії та вчинки; проявляється в проектній діяльності (проект «Подаруй своє тепло»), діяльності учнівських прес-центрів (випуски інформаційно-пізнавальної газети «Лідерський вісник»), флеш-мобах, акціях. Успішно здійснюються загальноукраїнські, загальноміські заходи, акції, спрямовані на активізацію патріотичної, моральної позиції дітей та учнівської молоді. А саме:
- Під  патріотиним гаслом "Допоможи армії СЬОГОДНІ, щоб ЗАВТРА жити у мирній Україні!"  в школі відбулися Благодійні Ярмарки випічки та дитячих витворів мистецтва.
- Акції “Пов’яжи стрічку”, “Маскувальна сітка”. Учні, гуртківці, педагоги не припиняють робити усе можливе, щоб надати допомогу й підтримку нашим захисникам на сході України.
- Акція “Допоможи солдатові» (збір благодійних внесків на допомогу воїнам-землякам, які воють в зоні АТО). На зібрані кошти було придбано термобілизну, берци, шапки, нижню білизну, ліки, продукти харчування, солодощі та передано нашим воїнам-землякам.
-      Акції «Лист солдатові», «Поділись своїм теплом», «Хвиля доброти».
Допомога теплими речами, навчальним приладдям дітям та сім’ям, які вимушені були залишити території східної України; збір теплих речей військовослужбовцям, виготовлення оберегів.
-      Година пам’яті, присвячена загиблим воїнам-землякам Віктору Голому та Дмитру Цуркану.
 Вчителі та учні – волонтери опікуються мамою загиблого випускника школи Дмитра Цуркана.
-      Відзначення національних свят та пам’ятних дат. Радіолінійки до Дня Гідності і Свободи,
 Дня Небесної Сотні, Дня соборності України; акція «Ми – єдині»; зустрічі з воїнами-земляками; години-пам’яті «Ми  пам’ятаємо!»; співпраця з краєзнавчим музеєм міста.
- Акції «Гімн нас Єднає» (Одночасне виконання Гімну України всіма учнями школи), “Мир в Україні – мир у всьому світі” (“Живий текст” зі словом “Мир” українською, англійською, французькою мовами склали учні на подвір’ї школи до Всесвітнього Дня миру), флеш-моб “Зробимо країну Україною” (в День вишиванки), малюнки на асфальті, зокрема карти України).
- Благодійний концерт «Ми з вами” (для воїнів, які проходять перепідготовку у військовій частині для участі в АТО).
- Благодійні концерти «Україна – єдина країна”, “З Україною в серці” на базі ЦДЮТ за участі наших учнів та вчителів (для учнів шкіл, воїнів АТО та жителів міста).
 Щиро віримо, що кожна краплина любові, вкладеної в цю святу справу, допоможе нам здобути мир та спокій на рідній землі, виховати справжніх патріотів України, для яких слова «Україна понад усе» стануть кредом життя, патріотами, здатними забезпечити країні гідне місце в цивілізованому світі, і особистості, яка своєю діяльнісною любов’ю до Батьківщини прагне досягти взаємності, з метою створення умов для вільного саморозвитку і збереження індивідуальності; і суспільства, яке зацікавлене в тому, щоб саморозвиток особистості, становлення її патріотичної самосвідомості здійснювався на моральній основі.
Аналізуючи виховну роботу, слід зазначити, невирішені питання:
 класні керівники проявляють недостатню активність в участі позашкільних конкурсах,
 не друкують розробки виховних заходів, хоча мають великий власний досвід та творчо працюють.

8. Збереження життя і здоров’я учнів

Протягом  2015/2016 н. р. в школі велась активна робота щодо удосконалення форм і методів профілактики дитячого травматизму в навчально-виховному процесі та побуті, здійснена велика організаційна і практична роботи щодо попередження дитячого травматизму, а саме:
1.      Були розроблені та затверджені комплексні заходи щодо профілактики дитячого травматизму у побуті на 2015/2016 н. р., план проведення профілактичних заходів «Увага! Діти на дорозі!» та попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму, план заходів з профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму на 2015/2016 н. р.
2.      Видано наказ по школі «Про організацію роботи з питань збереження життя і здоров’я учнів на 2015/2016 н. р. від  25.08.2015 № 147.
3.      Здійснена робота щодо розробки і періодичного перегляду інструкцій з безпеки життєдіяльності для учнів.
4.      Розроблено та виконано заходи з напрямку «Збереження життя і здоров’я дітей» в річному плані роботи школи та плані ВР на 2015/2016 н.р.
5.      Спланована робота МО класних керівників у напрямку вирішення питань виховної роботи у класах з учнями та батьками щодо попередження дитячого травматизму.
6.       Забезпечена систематизація роботи класних керівників щодо профілактики ДТ та надана методична допомога заступником з ВР щодо розробки матеріалів (текстів профілактичних бесід, сценаріїв виховних заходів, тощо).
7.      Поновлено матеріали шкільного куточку «Правила дорожнього руху», оформлено нові «Куточок безпеки» та «Куточок цивільного захисту населення».
8.      Розроблено та погоджено тексти бесід та забезпечена їх можливість використання всіма класними керівниками.
9.      Здійснювався належний контроль за умовами навчання учнів та своєчасним проведенням інструктажів з БЖ, ТБ з учнями при організації позакласних (виховних) заходів, за станом ведення документації з питань збереження життя і здоров’я дітей, підведені підсумки, складено аналітичні довідки, питання розглядалися на нарадах при директорові та нарадах при заступнику директора з ВР.
10.   Здійснювався контроль та надавалась методична допомога керівникам гуртків з питань створення безпечних і нешкідливих умов навчання та відпочинку учнів, запобігання травматизму.
11.   Аналізувався стан травматизму щомісячно та його результати розглядались на нарадах, педагогічних радах, засіданнях МО, засіданнях Просвітницького центру для батьків.
12.   Були проведені 4 тижні безпеки життєдіяльності згідно наказу відділу освіти виконавчого комітету Знам’янської міської ради Кіровоградської області від 25.08.2015 року № 49/199 «Про проведення Тижнів знань безпеки життєдіяльності в закладах освіти міста у 2015/2016 навчальному році»,  відзначені за їх результатами згідно відповідних наказів.
З 14 по 18 вересня в школі проходив Тиждень знань правил дорожнього руху  «Коли вирушаєш у путь – завжди обережним будь!».
В ході Тижня були проведені такі заходи: створення збірки загадок «В гостях у веселого світлофора», кросвордів, ребусів «Знавці дорожнього руху» (1-ші класи, Демченко Н.А., Ракіна С.М., Зінченко О.М., 5-ті класи, вчитель основ здоров’я Кушніренко Л.М., 3-ті класи, Горб Л.В., Довгаленко Л.Г., Зикова Н.О.); виставки плакатів, малюнків на тему «Безпека дорожнього руху», «Увага! Діти на дорозі!» (6-7-мі класи, вчитель основ здоров’я Кушніренко Л.М., 3-Г, Морозова Н.Л., 2-Г, Репенко Л.А.); вікторини «Знай правила дорожнього руху», «Я – учасник дорожнього руху», «Дорожні знаки та їх значення», брейн-ринги «Правила дорожнього руху знай – життя і здоров’я зберігай!», «Дорожні знаки» (класні керівники 4-10 класів Теленкова Л.І., Кіпа О.О., Кобець О.В., Бевз Л.В., Марчук С.Д., Василенко Н.В., Кушкіна О.Є., Кривич Н.М.); усні журнали «Бережи своє здоров’я – виконуй правила дорожнього руху», «Вчи і поважай правила дорожнього руху» (10-А, Півторак Л.Д., 2-В, Ніконова Т.В.); практичні заняття «Безпечна вулиця», «Я – учасник дорожнього руху», тренінг «Дорожньо-транспортні пригоди» (2-гі класи, Андрєєва Н.Д., Лобова І.Е., 6-А, Артем Н.В., 7-В, Хомяченко Т.М., 8-В, Піщікова О.І.); години спілкування та виховні години з використанням інтерактивних методів навчання «Знай і виконуй правила дорожнього руху!», «Будь обережним на дорозі», «Руху правила єдині – поважати їх повинні», «Безпечний рух – запорука життя», «Безпека на дорозі – безпека життя» ( 5-Б, Григор’єва Н.П., 6-Б, Стрілець В.В., 7-А, Фарафонтова І.П., 9-Б, Демченко І.В., 9-А, Петренко В.В.); ігри-подорожі з переглядом профілактичного мультфільму про Правила дорожнього руху «Дорожній рух», «Азбука вулиць і доріг», ділова гра «Виконуй Правила дорожнього руху – бережи своє життя» ( 4-Б, Білоус Т.В., 4-В, Свириденко Н.О., 1-Г, Шуляшкіна С.А., 11-ті класи, Грабовська С.О., Соломченко Г.В.); виступи лекторської групи 8-9 класів перед учнями початкової школи (вчитель основ здоров’я Кушніренко Л.М.); батьківські збори «Безпека – це життя», розповсюдження пам’яток серед батьків (1-Г, Шуляшкіна С.А.); викладка літератури з дотримання Правил дорожнього руху учнями (бібліотекарі Богдан С.А., Безай В.В.); випуск тематичних буклетів «Молоде покоління за безпеку», «Бережи своє життя – виконуй Правила дорожнього руху», «Акція «Увага! Діти на дорозі!», «Знай Правила дорожнього руху», «Діти та дорога» (педагог-організатор Печонкіна М.А., Півторак Л.Д., 10-Б, Кушкіна О.Є., 7-Б, Пироженко Л.І., учень 6-Б класу Олізько Валерій, класний керівник Стрілець В.В.); виготовлення та випуск брошур, пам’яток (класні керівники).
      13 листопада 2015 року в рамках Всеукраїнського тижня безпеки дорожнього руху в     1-11 класах був проведений Єдиний відкритий урок на тему: «Безпека на дорозі – безпека життя!». 
    Під час Тижня знань безпеки життєдіяльності «Вогонь – наш друг, та не завжди, - чекати можна і біди!», який  проходив з 9 по 13 листопада 2015 року, проведено конкурс малюнків та виставку плакатів на тему: «Пожежна безпека», конкурс ребусів, кросвордів, загадок (вчитель ОЗ Кушніренко Л.М.), написання казок «Вогняний полон» (класний керівник Морозова Н.Л.); написання і  презентацію творчих робіт «Вогонь – друг, вогонь – ворог» (класний керівник Зикова Н.О.); виставки соціальних плакатів «Будь обережним з вогнем», малюнків до казки «Кішкин дім» (класні керівники Петренко В.В., Демченко Н.А., Ракіна С.М., Зінченко О.М.); засідання круглого столу «Вогонь – наш друг, та не завжди, - чекати можна і біди!» (класний керівник Кривич Н.М.); зустрічі учнів 8-Г, 9-В класів з інспектором ДПРЧ-18 (класні керівники Василенко Н.В., Пишна О.І.); екскурсії до ДПРЧ-18 (класні керівники Морозова Н.Л., Теленкова Л.І., Пироженко Л.І., Пишна О.І.,  Стрілець В.В.,  керівник  гуртка  ДЮП  Печонкіна М.А.); тренінгові заняття «Пожежна безпека у громадських приміщеннях», «Правила поводження з вогнем та дії в екстремальних ситуаціях» (класні керівники Піщікова О.Г., Бевз Л.В.); усні журнали «Будь обережним з вогнем», «Обережно з вогнем» (класні керівники Півторак Л.Д., Фарафонтова І.П.);  вікторини «Обережно, вогонь!», «Щоб вогонь був другом», «Вогонь: друг чи ворог?», «Бережись вогню» (класні керівники Артем Н.В., Григор’єва Н.П., Свириденко Н.О., Кіпа О.О.); години спілкування «Вогонь – наш друг, та не завжди, - чекати можна і біди!», «Вогонь: друг чи ворог?»,  «Будь обережним з вогнем», «Вогонь – мій помічник, але..», «Небезпека від вогню» (класні керівники Горб Л.В., Теленкова Л.І., Кобець О.В., Марчук С.Д., Хом’яченко Т.М., Білоус Т.В.); перегляд презентації «Вогонь – друг, вогонь – ворог», мультфільмів на протипожежну тематику  (класні керівники Загороднюк М.О., Андрєєва Н.А., Ніконова Т.В., Лобова І.Е., Репенко Л.А.);  бесіди з БЖ на теми: «Пожежа» (1-ші класи), «Правила поведінки під час пожежі» (2-гі класи), «Запобігти пожежі» (3-ті класи), «Пожежонебезпечні властивості речовин» (4-ті класи), «Три умови виникнення пожеж» (5-ті класи), «Якщо пожежа застала вас у приміщенні» (6-ті класи), «Пожежонебезпечні властивості речовин» (7-мі класи), «Пожежа в будинку та інших приміщеннях» (8-мі класи), «Правила пожежної безпеки. Дії населення на випадок пожежі» (9-ті класи), «Пожежна безпека. Надзвичайні ситуації, що загрожують добробуту людини та суспільства» (10-ті класи), «Пожежа в громадському приміщенні. План евакуації, знаки пожежної безпеки» (11-ті класи); викладка літератури, статей газет з дотримання правил пожежної безпеки (бібліотекарі Безай В.В., Богдан С.А.).     
Заходи Тижня організували та провели вчителі ОЗ 1-4 класів, Кушніренко Л.М., класні керівники 1-11 класів, керівник МО вчителів ОЗ Репенко Л.А., керівник гуртка ДЮП Печонкіна М.А.
З 22 по 26 лютого відбувався Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему «Здоров’я мати – вік біди не знати!».
У ході Тижня проведено години спілкування: «Подорож країною здоров’я», «Безпечний відпочинок взимку на свіжому повітрі», «Здоров’я бережи змалку»,  «Здоровим бути здорово», «Шкідливі звички – шлях у безодню» (класні керівники 3-А, 3-В, 2-Б, 4-Б, 6-В класів – Горб Л.В., Зикова Н.О., Лобова І.Е., Білоус Т.В.,  Кіпа О.О.); годину спілкування з елементами тренінгу «Алкогольна трясовина» (класні керівники 11-А, 11-Б класів – Грабовська С.О., Соломченко Г.В.); години спілкування з переглядом презентацій «Розпорядок дня – важлива складова здорового способу життя», «Я і моє життя»  (класні керівники 5-В, 7-Б класів – Кобець О.В., Пироженко Л.І.);   години спілкування з інтерактивними вправами «Здоров’я – головний життєвий скарб», «Я обираю здоровий спосіб життя» (класні керівники 5-Б, 7-В класів  - Григор’єва Н.П., Хом’яченко Т.М.); круглий стіл «Мій вибір – здоровий спосіб життя» (класний керівник 8-Г класу - Василенко Н.В.); усні журнали «Бути здоровим – це модно», «Здоров’я в твоїх руках», «Здоров’я нації в наших руках»,  «Бережи здоров’я змолоду!» (класні керівники 8-А, 2-В, 10-А, 10-Б, 8-Б класів - Бевз Л.В., Ніконова Т.В., Півторак Л.Д., Кушкіна О.Є., Марчук С.Д.); бесіду з використанням інтерактивних методів «Я дотримуюсь здорового способу життя» (класний керівник 1-Г класу - Шуляшкіна С.А.); перегляд мультфільму «Мийдодір» (класні керівники 1-А, 1-Б, 1-В класів - Демченко Н.Л., Ракіна С.М., Зінченко О.М.); складання пазлу «Здорові діти – здорова нація!» (класний керівник 2-Г класу - Репенко Л.А.); створення фотоколажу «В здоровому тілі – здоровий дух» (класний керівник 4-А класу - Теленкова Л.І.); заняття з елементами тренінгу «Звички і здоров’я», «Ми на шляху до власного здоровя» (класні керівники 8-В, 6-Б класів - Піщікова О.Г., Стрілець В.В.); КВК «Здоровому бути – здорово!» (класні керівники 9-А, 9-В класів - Петренко В.В., Пишна О.І.); вікторину «Життя – це безпека» (класний керівник 9-Б класу - Демченко І.В.); свято здоров’я «Здорові зуби» (класний керівник 2-А класу - Андрєєва Н.Д.); складання колективного твору-міркування «Чому я обираю здоровий спосіб життя» (класний керівник 4-В класу - Свириденко Н.О.); виставка творчих робіт «Як я дбаю про своє здоров’я» (класний керівник 3-Б класу - Загороднюк М.О.); виставка малюнків «Я – за здоровий спосіб життя» (класний керівник 3-Г класу - Морозова Н.Л.); випуски буклету «Здоров’я нації в наших руках»; зустріч з лікарем-наркологом ЦРЛ Чернєцовим П.П. (вчитель ОЗ Кушніренко Л.М.); перегляд навчального фільму «Профілактика захворювання на туберкульоз» (представники Товариства «Червоний Хрест»); бесіди з БЖ; викладка літератури, статей газет з дотримання правил здорового способу життя та БЖ (бібліотекарі Богдан С.А., Безай В.В.).
            Заходи Тижня організували та провели вчителі ОЗ початкових класів, вчитель ОЗ Кушніренко Л.М., керівники МО класних керівників Андрєєва Н.Д., Григор’єва Н.П., Василенко Н.В., класні керівники 1-11 класів.
З 5 по 9 квітня  відбувався Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему «Цивільний захист – це не жарти, треба всім про нього знати!».
У ході Тижня проведено перегляд мультфільмів з ЦО «Уроки тітоньки Сови» та тематично-рольова гра «Засоби органів дихання» (класні керівники 1-х класів – Демченко Н.А., Ракіна С.М., Зінченко О.М.); виставку малюнків «Дії населення при надзвичайних ситуаціях» (класні керівники 2-х класів – Андрєєва Н.Д., Лобова І.Е., Ніконова Т.В., Репенко Л.А.); практичні заняття з цивільного захисту (класні керівники 3-А, 3-Г класів – Горб Л.В., Морозова Н.Л.; класні керівники 4-А, 4-Б класів – Теленкова Л.І., Білоус Т.В.); годину спілкування «Захисти себе сам» (класний керівник 3-В класу Зикова Н.О.); практичне заняття з цивільної оборони «Порядок інформування населення про екстремальні ситуації та порядок дій» (класний керівник 4-В класу Свириденко Н.О.); гра-змагання «Знай, люби і бережи свій рідний край» (класний керівник 3-А класу Теленкова Л.І.); годину спілкування «Допоможи собі сам» (класні керівники 5-Б, 7-Б класів – Григор’єва Н.П., Пироженко Л.І.); годину спілкування з елементами тренінгу «Цивільний захист населення» (класний керівник 8-В класу – Піщікова О.Є.); практичні заняття по користуванню засобами з цивільного захисту (класні керівники 5-А, 5-В, 6-А, 6-В класів – Кривич Н.М., Кобець О.В., Давидова С.М., Кіпа О.О.); урок-презентацію «Надзвичайні ситуації та правила поведінки під час надзвичайних ситуацій» (класний керівник 7-А класу – Фарафонтова І.П.); виховний захід з цивільного захисту «Це повинен знати кожен» (класний керівник 7-В класу – Хом’яченко Т.М.);  усний журнал «Є така професія – рятівник» (класний керівник 8-А класу – Бевз Л.В.); практичні заняття з цивільної оборони «Навчити й уберегти», «Як уберегти себе в небезпечній ситуації», «Найпростіші засоби захисту органів дихання» (класні керівники 8-Б, 8-Г класів – Марчук С.Д., Василенко Н.В., класні керівники 9-А, 9-В класів – Петренко В.В., Пишна О.І., класні керівники 10-А, 10-Б класів – Півторак Л.Д., Кушкіна О.Є.); виховний захід «Чорнобиль – чорна дата в історії України. Пам’ятаємо…» (класний керівник 9-Б класу – Демченко І.В.); круглий стіл «Як запобігти трагічним наслідкам пожеж» (класні керівники 11-А, 11-Б класів – Грабовська С.О., Соломченко Г.В.); перегляд навчального фільму «Цивільний захист. Правила евакуації при надзвичайних ситуаціях» (вчитель ЗВ Хандусенко А.Г.); випуск буклету «Правила безпечної поведінки у надзвичайних ситуаціях» (керівник гуртка ДЮП Печонкіна М.А.); виступ команди дружини юних пожежних для учнів 7-11 класів (ЗДВР Москаленко Л.І., педагог-організатор Печонкіна М.А.); День Цивільної оборони (вчитель ЗВ Хандусенко А.Г., класні керівники). Також були проведені бесіди, години спілкування, консультації для батьків.
   Заходи Тижня організували та провели заступник директора з виховної роботи Л.І.Москаленко, педагог-організатор Печонкіна М.А., вчителі ОЗ, керівники МО класних керівників, вчитель Захисту Вітчизни Хандусенко А.Г., класні керівники 1-11 класів. Інформація про проведені заходи Тижня була висвітлена на сайті школи.
13.Систематично проводились бесіди з батьками, перегляд відеофільмів на батьківських          зборах по попередженню дитячого травматизму.
14. Належним чином розроблена документація (накази, інструкції, бесіди, журнали реєстрації інструктажів) для забезпечення безпеки життєдіяльності учнів під час літнього оздоровлення.
15. Було розроблено план проведення профілактичних заходів щодо попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму «Увага! Діти на дорозі!» та проведено заплановані заходи.
Зокрема, 13 листопада 2015 року в рамках Всеукраїнського тижня безпеки дорожнього руху в 1-11 класах був проведений Єдиний відкритий урок на тему: «Безпека на дорозі – безпека життя!». Уроки пройшли у формі вікторин, презентацій, усних журналів, практичних занять. Були переглянуті відеофільми та мультиплікаційні фільми. Діти знову повторили правила поведінки на дорозі, дорожні знаки, зрозуміли, що дотримуватись правил безпеки – це значить зберегти життя.
                З 16 по 22 травня 2016 року в школі проходив Всеукраїнський тиждень безпеки дорожнього руху. У рамках Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху класними керівниками початкової та основної школи проведено ряд заходів, а саме: перегляд відеофільму "Це малятам треба знати" (1-2 класи), вікторина «Азбука дорожнього руху» (3-4 класи) та Єдиний урок на тему «Безпека на дорозі- безпека життя» (5-11 класи).
16. Здійснено аналіз стану ДТ за І та ІІ семестри 2015/2016 н. р. та заслухано ці питання на педрадах у січні та червні 2016 року.
17. Було здійснено належний контроль за веденням документації з безпеки     життєдіяльності учнів, складено аналітичні довідки та переглянуто інструкції з ОП та БЖ.
          Аналізуючи стан ДТ в 2015/2016 н. р., слід зазначити,  що в школі навчалося 890  учнів, випадків ДТ в побуті сталося  42,  що складає  4,7 %   від загальної кількості учнів. Випадків ДТ в навчально-виховному процесі не сталося.        
З 42 випадків ДТ в побуті зазнав механічних травм  3 учні, ушкодження під час спортивних ігор отримали 11 учнів, внаслідок падіння травму отримали 27 учнів та 1 учень зазнав травми внаслідок укусу собаки.
За віковими групами слід відзначити, що  13 випадків сталися з учнями початкової школи (з них 10 – внаслідок падіння, 2 – ушкодження під час спортивних ігор, 1 – внаслідок укусу собаки),  випадків з учнями основної школи - 24 (з них 3- механічна травма,  7 – ушкодження при спортивних іграх, 14  – внаслідок падіння), 5 випадків з учнями старшої школи (з них 2 – під час спортивних ігор, 3  – внаслідок падіння).
Аналізуючи стан ДТ за статтю виявлено, що випадків травматизму з хлопцями сталося 24, з дівчатами – 18.
Слід зазначити, що випадків травматизму сталося у вересні -  4, в жовтні – 5, в листопаді – 5, в грудні – 0, в січні – 2, в лютому – 4, в березні – 7, у квітні – 8, у травні - 7. Відзначається збільшення травмування учнів восени та навесні, на що слід звернути увагу класним керівникам при підборі та розробці тем профілактичних бесід з учнями, а також на характер травмування учнів.
Нещасні випадки трапились з учнями:
1-А класу (класний керівник  Демченко Н.А.) - 1 падіння;
1-В класу (класний керівник  Зінченко О.М.) - 2 падіння;
2-В класу (класний керівник  Ніконова Т.В.)  -  1 ушкодження при спортивних іграх;
2-Г класу (класний керівник  Репенко Л.А.)  -  1падіння;
3-А класу  класний керівник  Горб Л.В.) – 2 падіння;
3-Б класу  класний керівник  Загороднюк М.О.) – 1 укус собаки;
3-В класу  класний керівник  Зикова Н.О.) – 1 падіння;
4-А класу  класний керівник  Теленкова Л.І.) – 1 падіння;
4-Б класу  класний керівник  Білоус Т.В.) – 1 падіння;
4-В класу  класний керівник  Свириденко Н.О.) – 1 падіння; 1 ушкодження при спортивних іграх;
5-Б класу (класний керівник  Григор’єва Н.П.) – 1 падіння;
5-В класу (класний керівник  Кобець О.В.) – 1 падіння; 1 механічна травма;
6-А класу (класний керівник  Давидова С.М.) - 2 ушкодження при спортивних іграх;
6-Б класу (класний керівник  Стрілець В.В.) - 1 падіння; 2 ушкодження при спортивних іграх;
6-В класу (класний керівник  Кіпа О.О.) – 1 падіння;
7-А класу (класний керівник  Фарафонтова І.П.)1 падіння; 2 ушкодження при спортивних іграх;
7-Б класу (класний керівник  Пироженко Л.І. ) - 2 падіння; 1 механічна травма;
7-В класу (класний керівник  Хом’яченко Т.М.) - 1 падіння;
8-А класу (класний керівник Бевз Л.В.) – 1 падіння; 1 ушкодження при спортивних іграх; 
8-В класу (класний керівник Піщікова О.Г.)2 падіння; 1 механічна травма;
8-Г класу (класний керівник Василенко Н.В.) 3 падіння, 1 ушкодження при спортивних іграх; 
9-А класу (класний керівник Петренко В.В.)2 падіння, 1 ушкодження при спортивних іграх;
11-А класу (класний керівник Грабовська С.О. ) - 1 падіння;
      В цілому на основі порівняльного аналізу стану ДТ з попереднім періодом 2015/2016 н. р. слід зазначити, що зменшилася кількість випадків дитячого травматизму (на 1 випадок), що свідчить про покращення роботи з даного напрямку.  Разом з тим спостерігаються певні недоліки в організації роботи з профілактики ДТ та низька результативність заходів тих класних керівників, де сталися випадки травматизму в побуті. Тому необхідно посилити роботу, спрямовану на систематичне та цілеспрямоване ознайомлення учнів з правилами безпечної поведінки в школі та в побуті, конкретизувати вимоги щодо їх виконання, поліпшення системи профілактичної роботи з батьками.
Заслуговують на відзнаку класні керівники, які мають позитивний досвід роботи та здобутки в питанні профілактики ДТ, в класах яких випадків травматизму не сталося: Ракіна С.М., Шуляшкіна С.А., Андрєєва Н.Д., Лобова І.Е., Репенко Л.А., Морозова Н.Л., Кривич Н.М., Марчук С.Д., Демченко І.В., Пишна О.І., Півторак Л.Д., Кушкіна О.Є., Соломченко Г.В.
      В цілому на основі порівняльного аналізу стану ДТ з попереднім періодом 2014/2015 н. р. слід зазначити, що збільшилася  кількість випадків  дитячого травматизму ( на 12 випадків),  що свідчить про певні недоліки, зокрема слід звернути увагу на низьку результативність заходів тих класних керівників, де сталися випадки травматизму в побуті,  на необхідність систематичного та цілеспрямованого ознайомлення учнів з правилами безпечної поведінки в школі та в побуті, конкретизувати вимоги щодо їх виконання.
            Заслуговують на відзнаку класні керівники, які мають позитивний досвід роботи та здобутки в питанні профілактики ДТ, в класах яких травматизму не сталося

9. Соціальний захист

Соціальна підтримка дітей пільгових категорій, що навчаються в школі, проводиться згідно з діючим законодавством. На початок навчального року кількість учнів з багатодітних сімей склала 74   учні, сиріт -1 учень,  позбавлених батьківського піклування – 16 учнів, чорнобильців - 2, дітей під опікою без статусу – 1, дітей, які знаходились на індивідуальному навчанні  - 23, дітей-напівсиріт – 58, з неповних сімей – 141, дітей-інвалідів – 11, групи «ризику» – 6. Під особливою увагою соціального педагога знаходяться діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Ці учні були забезпечені безкоштовним харчуванням, підручниками. Соціальним педагогом  разом з класними керівниками  були обстежені житлово-побутові умови кожної категорійної дитини, при потребі надані консультації сім’ям, для дітей-інвалідів складені соціальні паспорти .
З 02  по 19 червня 2016 року в школі працював пришкільний табір відпочинку з денним перебуванням дітей «Перлинка», де оздоровлено за бюджетні кошти 165 дітей.
Дитячий табір розпочав роботу на виконання наказу міського відділу освіти від 08 травня 2015 року № 139 «Про організацію відпочинку учнів загальноосвітніх навчальних закладів міста  влітку 2015 року», з метою реалізації права кожної дитини на повноцінний відпочинок, задоволення інтересів і духовних запитів відповідно до індивідуальних потреб дітей шкільного віку.
Метою діяльності пришкільного табору є реалізація прав кожної дитини на повноцінний відпочинок, оздоровлення, забезпечення змістовного дозвілля, задоволення інтересів і духовних запитів відповідно до індивідуальних потреб в літній канікулярний час.
Основним змістом виховної діяльності табору є забезпечення необхідних умов для змістовного відпочинку, організації дозвілля дітей і підлітків, формування здорового способу життя, творчого і духовного розвитку.
Для виконання вищезазначеної мети були передбачені і вжиті заходи щодо створення умов для повноцінного  відпочинку дітей, а саме:
1. Організовано роботу літнього пришкільного табору на базі   школи з 06.06 по 24.06.2016 року, начальником пришкільного табору було призначено Грабовську С.О.
2. Проведена необхідна організаторська робота щодо своєчасної підготовки та проведення відпочинку дітей влітку 2016 року ( своєчасність подання документів, які підтверджують приналежність сім’ї до категорії малозабезпечених або багатодітних, обдарованість чи талановитість дітей, та складання списків дітей, які будуть відвідувати табір відпочинку).
3. Активізовано роботу педагогічного колективу школи з організації змістовного дозвілля дітей під час канікул, розроблені конкретні плани роботи з дітьми і забезпечено їх виконання.
4. Забезпечено залучення до роботи з дітьми в таборі педагогічних кадрів: вчителів, керівників гуртків ЦДЮТ, бібліотекарів, музичного керівника,  вчителів фізичної культури,соціального педагога.
5. Вжито заходів, спрямованих на безпечне перебування дітей у пришкільному таборі, підвищена відповідальність працівників, вихователів за життя і здоров'я дітей, приділено особливу увагу профілактиці дитячого травматизму та запобіганню нещасним випадкам.
6. З працівниками пришкільного табору проведено інструктаж про відповідальність за збереження життя і здоров'я дітей під час відпочинку та оздоровлення. Відповідальність за збереження життя і здоров'я вихованців на вихователів табору була покладена на вихователів табору.
По школі видано накази:
№ 145  від 24.05.2016  «Про організацію роботи пришкільного табору»,
№ 146 від 24.05.2016 « Про організацію роботи з охорони праці у пришкільному таборі»,
№ 147 від 24.05.2016 « Про організацію роботи з безпеки життєдіяльності у пришкільному таборі».
Зарахування дітей до табору відпочинку здійснювалося на основі заяв батьків, опікунів.
Враховуючи вікові особливості дітей було створено 8  загонів. З них один – мовний.
Всього за період з 02.06 по 19.06 у літньому дитячому пришкільному таборі оздоровлено – 165 дітей ( 18,5 %), з них:
- Дітей малозабезпечених сімей -14
- Дітей обдарованих - 109
- Дітей-чорнобильців - 1
- Дітей з багатодітних сімей -10
- Дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування - 7

10. Фінансово-господарська діяльність.
Будівля школи прийнята і експлуатацію в 1978 році. Адміністрація разом з колективом працює над удосконаленням матеріально-технічної бази, підтриманню її в робочому стані. Приділяється увага естетичному вигляду навчального закладу.
Для послуг учасників навчально-виховного процесу школа має 22+5 комп’ютерів, ТЗН: телевізори, відеомагнітофони, магнітофони, 2 мультимедійні проектори).
На пришкільній території розташовані: баскетбольна та волейбольна площадки, футбольне поле, спортивний майданчик зі штучним покриттям.
Адміністрацією були розроблені заходи по підготовці школи до нового навчального року та роботи в осінньо-зимовий період. Поточні ремонти навчальних кабінетів проведуть силами вчителів, батьків, технічного персоналу із залученням позабюджетних коштів.
         На проведення ремонтних робіт по підготовці школи до нового навчального року загальна сума виділена міським відділом освіти на ремонт приміщень,  придбання миючих засобів та енергозберігаючих  приладів становить 57.460 грн. З них використано:
1.      Монтаж світильників у слюсарному кабінеті 15шт. на суму 3.450грн.;
2.      Монтаж світильників на ІІ – ІІІ поверхах та ІІ і ІІІ блоці 30щт. на суму 6.900грн.;
3.      Вапняне фарбування стін приміщень школи на суму 800грн.;
4.      Шпаклювання стін ІV блоку, їдальні та центрального коридору школи на суму 400грн.;
5.      Косіння трави на території школи площею 8га (бензин, ліска, масло) на суму 1.700грн.;
6.      Фарбування слюсарного кабінету на суму 1.200грн.;
7.      Фарбування кабінету образотворчого кабінету в приміщенні майстерні на суму 400грн.;
8.      Фарбування кабінету англійської мови на ІІ поверсі на суму 300грн.;
9.      Фарбування водяною фарбою: стіни їдальні, І,ІІ,ІІІ та ІV блоків, відкоси та стіни центрального коридору на суму 700грн.;
10.   Фарбування масляними фарбами:  панелі ІІ-ІІІ поверхів, панелі їдальні, щитові ІІ-ІІІ поверху та щитові І,ІІ,ІІІ та ІV блоків на суму 1.100 грн.;
11.   Закуплена сітка рабіца для ремонту міні поля на суму 800грн.;
12.   Закуплено дерев’яну огорожу 8 секцій на суму 1.760грн.;
13.   Закуплено фурнітуру для дерев’яної огорожі (завіси, замки, болти, уголок, анкера, електроди) на суму 800 грн.
        Планується до початку нового навчального року замінити 6 підвіконників, а також використати 30 тис.грн. на встановлення огорожі між гаражами та територією школи.

Невирішені питання:
-          капітальний ремонт підлоги ІІ та ІІІ поверхів;
-          встановлення  вікон на ІІ і ІІІ поверхах,  в майстернях;
-          встановлення блискавкозахисту;
-          встановлення огорожі;
-          капітальний ремонт 3 внутрішніх туалетів

Державним підприємством «Укрдержбудекспертиза» була виконана кошторисна проектна документація капітального ремонту внутрішніх туалетів школи за якою заявлена кошторисна вартість в поточних цінах станом на 10 травня 2012 року склала 681,430тис. грн.
Влітку 2012 року було виконано капітальний ремонт туалету ІІІ блоку спільними зусиллями ЖЕК № 1 та робітниками закладу. Вартість ремонту склала близько 70тис. грн. На даний час кошторисну документацію потрібно переробити відповідно до нових цін на будівельні матеріали та монтажні роботи.                                     
Кожен рік адміністрацією розробляються заходи по підготовці школи до нового навчального року, де одним з пунктів є капітальний ремонт туалетів.
Оскільки фінансування в цьому навчальному році для  капітального ремонту шкільних туалетів не передбачено, тому будуть виконані роботи тільки по їх фарбуванню та білуванню, а також розмежування туалетів по блокам для молодшої, середньої та старшої школи.  
                       



Немає коментарів:

Дописати коментар